Hlavní stranaRady a tipy

Nejpoužívanější způsoby značení vodičů - 3.díl: Značení vodičů pomocí štítků

Značení vodičů  3

Značení drátů a kabelů pomocí samolepících štítků je oblíbené zejména u těch, kteří nevyžadují velké množství popisků. Hlavním důvodem jsou nízké náklady na pořízení popisovacího zařízení – štítky na dráty a kabely totiž umí tisknout i velmi levné popisovače štítků.


Co se týče způsobu lepení štítků, v zásadě existují dvě možnosti – buď se štítek lepí „do praporku“ a nebo je možné ho kolem vodiče omotat. Oba způsoby mají své výhody i nevýhody, takže je pouze na Vás, který zvolíte. Vždy však mějte na paměti, že na kabely a dráty je nutné použít speciální štítky, které jsou k tomuto účelu určené – nylonové nebo flexibilní! Běžné štítky jsou totiž určeny pouze na rovný povrch a při ohnutí mají tendenci se narovnávat, což způsobí odlepení štítku.


Značení vodičů štítky usnadňuje fakt, že stejně jako u pouzder není nutné lámat si příliš hlavu s průměrem označovaného vodiče či kabelu – stejný štítek je totiž možné použít na různě tlusté vodiče a kabely. Horší už je to však se samotným lepením štítků – to totiž vyžaduje určitou dávku zručnosti a je podstatně složitější a pomalejší než třeba nasunutí bužírky. Nevýhodou je zcela jistě také vysoká cena jednoho popisku, která se pohybuje v řádech korun.


Značení vodičů pomocí štítků je vhodné jako doplňkový způsob nebo pro ty, kteří jednou za čas potřebují označit menší množství vodičů.Výhody:

  • univerzálnost – stejný štítek lze lepit na různé průměry vodičů
  • nižší pořizovací cena zařízení – popisovače štítků

Nevýhody:
  • vysoká cena samotných popisků – v tomto ohledu nejdražší způsob značení
  • pracnost – lepení štítků je pracné a zabere mnoho času


Všechny díly seriálu:
Ikona Info 2   Nejpoužívanější způsoby značení vodičů – 1.díl: Značení vodičů bužírkou
Ikona Info 2   Nejpoužívanější způsoby značení vodičů – 2.díl: Značení vodičů pomocí pouzder
Ikona Info 2   Nejpoužívanější způsoby značení vodičů – 3.díl: Značení vodičů pomocí štítků
Ikona Info 2   Nejpoužívanější způsoby značení vodičů – 4.díl: Značení vodičů návlečkami


<- Zpět na Rady a tipy

Napište nám!

Jaké máte zkušenosti Vy? Podělte se o ně s námi! Vaše připomínky, náměty nebo dotazy můžete psát pomocí kontaktního formuláře níže nebo na ilh@ilh.cz.Jméno/Firma  

E-mail  
Telefon  
Předmět 
Text  

   
  © 2005-2020 Ivasoft Brno