Hlavní stranaRady a tipy

Nejpoužívanější způsoby značení vodičů - 2.díl: Značení vodičů pomocí pouzder

Klip PT

Dalším oblíbeným způsobem značení vodičů je v současnosti také značení pomocí pouzder. Jedná se o plastová pouzdra různých délek, do kterých se vkládá potištěný plastový pásek, případně bužírka. Pouzdro i s páskem se na vodič buď nasouvá nebo nacvakává (dle typu pouzdra).


Stejně jako jiné způsoby značení vodičů má i tento své odpůrce a zastánce. Výhodou je určitě větší univerzálnost pouzder – díky svému profilu se snadno přizpůsobí velikosti vodiče a jeden typ pouzdra je tak možné použít na více průměrů vodičů. Pouzdra jsou také velmi dobrým řešením v případě, že je potřeba označit již zapojené vodiče. Přesně to totiž díky svému otevřenému profilu umožňují například nacvakávací pouzdra typu PTC.


Velkou nevýhodou pouzder je však pracnost a zejména cena jednotlivých popisků, která je oproti bužírce mnohonásobně vyšší. Obě tyto nevýhody pramení z toho, že se výsledný popisek skládá ze dvou částí – tedy pouzdra a plastového pásku, který se do něj musí vložit. Dalším nedostatkem pouzder je to, že zabírají příliš mnoho místa, což je problém zejména pokud jsou jednotlivé vodiče blízko u sebe.


Pro samotný potisk plastových pásků existují různá zařízení. Jednou z variant jsou popisovače bužírek, které kromě bužírek popisují také speciální plastové pásky. Další možností jsou plotry a stacionární termotransferové tiskárny, které tisknou na speciální karty obsahující jednotlivé pásky (ty se z karty vylamují). Co se týče trvanlivosti popisků, doporučuje se spíše termotransferová technologie – tedy buď popisovače bužírek nebo stacionární termotransferové tiskárny. Plotry využívající inkoust totiž zdaleka nedosahují takové kvality popisků a většinou také pokulhávají v rychlosti tisku.


Existují také plotry, které umožňují přímý potisk pouzdra. Díky tomu odpadne nutnost vložení plastového pásku a celý proces značení se zjednoduší. Investice do takového zařízení je však poměrně vysoká a jak již bylo zmíněno výše, trvanlivost inkoustových popisků není příliš dobrá.


Značení vodičů pomocí pouzder je vhodné spíše pro menší počty popisků a také v případech, kdy je nutné značit již zapojený vodič.Výhody:

  • univerzálnost – pouzdro se přizpůsobí průměru vodiče
  • možnost označit zapojený vodič

Nevýhody:

  • pracnost – popisky se skládají ze dvou částí
  • vysoká cena popisků – cena popisků je několikanásobně vyšší než značení bužírkou
  • popisky zabírají více místa


Všechny díly seriálu:
Ikona Info 2   Nejpoužívanější způsoby značení vodičů – 1.díl: Značení vodičů bužírkou
Ikona Info 2   Nejpoužívanější způsoby značení vodičů – 2.díl: Značení vodičů pomocí pouzder
Ikona Info 2   Nejpoužívanější způsoby značení vodičů – 3.díl: Značení vodičů pomocí štítků
Ikona Info 2   Nejpoužívanější způsoby značení vodičů – 4.díl: Značení vodičů návlečkami


<- Zpět na Rady a tipy

Napište nám!

Jaké máte zkušenosti Vy? Podělte se o ně s námi! Vaše připomínky, náměty nebo dotazy můžete psát pomocí kontaktního formuláře níže nebo na ilh@ilh.cz.Jméno/Firma  

E-mail  
Telefon  
Předmět 
Text  

   
  © 2005-2019 Ivasoft Brno