Hlavní stranaRady a tipy

Nejpoužívanější způsoby značení vodičů - 1.díl: Značení vodičů bužírkou

Smršťovací bužírka

Rychlé, levné, kvalitní a jednoduché – tak by se dalo stručně charakterizovat značení vodičů bužírkou. Na popisovači bužírek zkrátka vytisknete požadované znaky a popsanou bužírku nasunete na vodič. Snadnější už to snad ani být nemůže.


Strojový popis bužírek je většinou možný pouze na bužírky kruhového průřezu. Je to z toho důvodu, že bužírka se popisuje ve zploštělém stavu, což u profilovaných bužírek není možné. Z kruhových bužírek však není třeba mít žádné obavy. Pro každý typ vodiče je totiž k dispozici vhodný průměr bužírky, kterou lze na vodič snadno nasadit, ale po nasazení již bužírka nesklouzne a na vodiči dobře drží. Pokud chcete mít naprostou jistotu, že nedojde k posunutí nebo otočení bužírky, můžete drát v místě označení nepatrně ohnout.


Oproti jiným typům značení mají kruhové bužírky několik výhod:

  • Po nasunutí na drát nezabírají v rozvaděči prakticky žádné místo navíc. To oceníte zejména v případě, kdy máte v jednom místě více vodičů těšně vedle sebe a na značení není prostor. Profilované a oválné bužírky se do takového místa většinou buď vůbec nevejdou a nebo jsou popisky hůře čitelné.
  • Samotná instalace popisků je snadnější. Plochou/oválnou bužírku je nutné při každém nasazení na vodič prsty zmáčknout, což vede při větším počtu popisek k rychlé únavě rukou.
  • Jsou mnohonásobně levnější.

Kromě PVC bužírek je možné použít také smršťovací bužírky. Ty jsou vhodné zejména tehdy, je-li nutné zajistit, aby bužírka na vodiči držela naprosto dokonale. Smršťování však představuje činnost navíc, což samozřejmě zabírá při montáži více času.


Značení vodičů pomocí bužírky je vhodné jak pro malé série tak i pro tisk mnoha popisků. Díky své jednoduchosti, kvalitě a nízké ceně se z něj stal jeden z nejoblíbenějších způsobů značení.Výhody:

  • rychlost a jednoduchost
  • nízká cena zařízení – popisovače bužírek jsou podstatně levnější než plotry
  • jednoznačně nejlevnější provozní náklady – cena jednoho popisku od 0,27 Kč
  • vysoká kvalita a trvanlivost popisků – odolnost vůči olejům a otěru
  • popisky nezabírají místo

Nevýhody:

  • nutnost použít více průměrů


Všechny díly seriálu:
Ikona Info 2   Nejpoužívanější způsoby značení vodičů – 1.díl: Značení vodičů bužírkou
Ikona Info 2   Nejpoužívanější způsoby značení vodičů – 2.díl: Značení vodičů pomocí pouzder
Ikona Info 2   Nejpoužívanější způsoby značení vodičů – 3.díl: Značení vodičů pomocí štítků
Ikona Info 2   Nejpoužívanější způsoby značení vodičů – 4.díl: Značení vodičů návlečkami


<- Zpět na Rady a tipy

Napište nám!

Jaké máte zkušenosti Vy? Podělte se o ně s námi! Vaše připomínky, náměty nebo dotazy můžete psát pomocí kontaktního formuláře níže nebo na ilh@ilh.cz.Jméno/Firma  

E-mail  
Telefon  
Předmět 
Text  

   
  © 2005-2019 Ivasoft Brno